МАТЮЩЕНКО Борис Олександрович  

У ЖОРНАХ ГОЛОДОМОРІВ.
ХРОНІКИ
У творі йдеться про війну більшовиків з українським селом, зокрема на Дніпропетровщині

МНОГИХ I БЛАГИХ ЛІТ

З автором ми знайомі майже двадцять років. Спочатку — заочно, по статтях Бориса Олександровича Матющенка в дніпропетровських обласних газетах «Зоря» та «Днепровская панорама», присвячених складному життю-буттю селян і українського села. В часи горбачовської перебудови він серед перших подав голос на захист української демократії. Це засвідчило про громадянську позицію Бориса Олександровича, його патріотизм, небайдужість до долі рідної землі. На той час припадає і наше безпосереднє знайомство. Але особливо глибоким воно стало під час незабутніх експедицій у складі невеликої групи ентузіастів, українських науковців та журналістів по історичних місцях Батьківщини, що їх ми здійснювали в незалежній Україні. Ерудований, з тонким почуттям гумору, сповнений любові до України, особливо до своєї рідної Чернігівщини, Борис Олександрович відзначається також знанням душі селянина, вмінням «розговорити» абсолютно незнайому людину, яка уже через кілька хвилин буквально готова сповідатися перед ним. Таку позитивну рису має навіть не всякий священик.
Під час одної подорожі в родоводі кожного з учасників експедиції мимохіть виявили спільний знаменник: у кожного з нас були члени сім'ї чи близькі родичі, котрі були заморені голодом чи репресовані московськими більшовиками. І це при тому, що наші сім'ї і ми самі походили з різних областей України: Дніпропетровщина, Полтавщина, Черкащина, Чернігівщина,.. Навіть шофер експедиції, який опинився в нашій компанії цілком випадково, а народився в Казахстані і не знав української мови, виявився... сином українця з Закерзоння (Ряшівщина), виселеного з рідних місць внаслідок сумнозвісної акції «Вісла». Дану акцію 1947 року провели в узгодженні зі Сталіним польські шовіністи.
Дитинство Бориса Матющенка припало на воєнне лихоліття, голодовку 1946 — 1947 років, а його дідам і батькам довелося пережити ще страшніші трагедії в історії України — штучні голодомори 1921 — 1923 pp. і 1932— 1933 pp. Отже інтерес Б. Матющенка до цих сумних сторінок історії нашого народу не випадковий. Автор зосереджує увагу читача на тих подіях, котрі раніше замовчувалися, глушилися фанфарами компартійної пропаганди, яка трубила на весь світ про небувалий розквіт українського народу в «братній сім'ї» народів СРСР, замовчуючи, що тільки під час голокосту 1932 — 1933 pp. загинуло понад 10 мільйонів українців.
Пройшовши через чимало випробувань, які, на жаль, не кінчаються й нині за теперішнього режиму, Борис Олександрович Матющенко не втрачає оптимізму і віри в те, що наш народ є і буде, що Україна не вмерла й не вмре! Мені як священику приємно благословити на світ Божий цю книгу й побажати її автору, Борису Олександровичу Матющенку, «многих і благих літ», сповнених творчих успіхів!

Юрій МИЦИК, протоієрей УПЦ Київського Патріархату, завідувач відділом пам'яток княжої та козацької доби Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України, доктор історичних наук, професор.

1921 — 1923
Лелеку останнього з'їли в селі...
І вирій жахнувся країни Вкраїни.
Мільйони опухлих волали в землі...
Ох, пам'ять полинна
все плине і плине…
Олександр ЗАВГОРОДНІЙ

ПОЛІТИКА ОХРІМОВОЇ СВИТКИ

Перший більшовицький голодомор спостиг Україну у 1921 — 1923 pp. Відразу після громадянської війни. Тепер про нього майже не згадують. Замовчування цього злочину, утаємничення документів, переслідування навіть за згадки й спогади, зрештою природня людська забудькуватість зробили своє. А пам’ятати варто.
Будівники комуністичного раю в Україні не здригнулися від скоєного, не покаялися. І, судячи із публічних висловлювань різних «сімонєнків», у разі повернення до влади, ладні знову взятися за старе і знову приносити у жертву своїй нездійснимій маячні нові мільйони людських доль і душ.
Причини голоду 1921 — 1923 pp. в Україні його організатори та наступники перекладали і продовжують перекладати на «небесну канцелярію», на буцімто успадковану більшовиками від царизму споконвічну економічну відсталість Росії, на першу світову та громадянську війни, які сім років підряд терзали імперію.
Так, ці чинники теж причетні до розрухи. Але вирішальним було затіяне більшовиками зумисне нищення споконвічного селянського устрою, імперське шовіністичне ставлення до «менших братніх» народів з так званих «братніх республік-сестер».
Рішучий опір селян здирницький політиці «воєнного комунізму» примусив Леніна тимчасово стриматися і проголосити неп (нову економічну політику). Однак на Україну, зокрема в села, існує думка, неп прийшов і поширився не відразу. У селах продовжувались продразвьорстки-продрозкладки з натуральними продподатками, лютували комісарські продзагони з конфіскаціями, грабунками, концтаборами і розстрілами. Дурячи брехливими обіцянками-цяцянками і примусово зганяючи селян у комуни й сільгоспартілі, більшовики, немов окупанти (ними вони й були) продовжували нищити споконвічні традиції українського села, маскуючи своє свавілля безкінечною соціальною демагогією.
Утворений більшовиками в Харкові на початку 1918-го маріонетковий Тимчасовий «робітничо-селянський» уряд України заявив приблизно через рік свого існування: «...Рівнобіжно з націоналізацією в галузі промисловості проводиться конфіскація поміщицьких, куркульських і монастирських земель для передачі у розпорядження малоземельних і безземельних селян...». А через кілька місяців, напровесні 1919-го, змінив свою «щедру» політику: «Приватна власність на землю, надра, води, ліси касуються. Вся земля в межах України вважається єдиним державним фондом... Усі види індивідуального землекористування треба розглядати як тимчасові й відживані… …єдине виробниче господарство... постачатиме Радянську Республіку найбільшою кількістю господарських благ за найменшої витрати народної праці» («Положення ВУЦВК про соціалістичний землеустрій»).
Отже, обіцяна Леніним передача землі селянам виявилась облудою — одноосібне землекористування було оголошене пережитком, анахронізмом. Почався згін селян у «єдине господарство», де «за найменшої витрати праці» потечуть молочні ріки в киселевих берегах. Насамкінець 1919 року Наркомзем РСФСР підсумовував хід колективізації-комунізації в Україні:
«В Харьковской губернии создано 29 артелей («Заря», «Луч», «Пробуждение», «Надежда», «Прогресс», «Утренняя заря» и др.) и 33 коммуны («Свобода», «Возрождение», «Новая жизнь», «Зеленый рай», «Зеленый рай второй» и др.).
В Екатеринославской губернии — 22 коммуны («Пролетарий», «Борец», «Набат», «Орель», «Путьком» (путь коммунизма — авт.) и др.
В Донецкой губернии — 19 артелей («Новый рай», «Зеленый рай», «Зверевская», «Муравейник» и др.).
В Черниговской губернии — артели «Вулкан», «Раздолье», «Счастье», «Луна», «Рай», «Цвет новой жизни» и 46 коммун («Приволье», «Солнце», «Майский день», «Роза», «Зарево», «Пьянорожская сельхозкоммуна», «Новый мир», «Малиновый остров» и др.)».
Як сходили ці «сонця», спалахували «зорі», підвішувалися «луни», насипалися «мурашники» й створювалися «раї», видно з публікацій у тогочасних газетах: «В селі Клешні відбулася чистка куркульських гнізд. У куркулів відібрано лишки хліба, худоби і наділено ними бідняків. Засновано сільгоспартіль». (Київська газета «Більшовик» за 11 березня 1920 р.).
Відповідно компостувалися й людські мізки. 19 травня 1920 року Наркомземвідділ УСРР затвердив «Нормальний (тобто примірний — авт.) статут трудових землеробських артілей» з наступною, як було сказано, благородною метою: «...Об'єднати працю на землі і зробити продуктивнішою, звільнити трудового землероба від гніту та нужди і забезпечити йому гідне людини матеріальне існування, духовний та розумовий розвиток».
У благі наміри вірили не всі. Точніше — більшість українських селян не вірила. В «Циркулярному листі Наркомзему УСРР про радгоспи і колективні господарства» від 5 липня 1920 року відзначалося:
«Старі форми землеробства революцією зметені безповоротно... Але соціалістичне будівництво зустрічає спротив не лише куркулів, а й несвідомої, непідготовленої частини трудящих. Однак труднощів не варто лякатися. Ми повинні узяти нашу аграрну Бастилію (українське село – авт.) і візьмемо... Робітничо-селянська влада не зупиниться ні перед якими заходами... аж до застосування вищої міри покарання включно» (розстрілів – авт.).
«...Настає доба внутрішньої класової боротьби серед самого селянства... Проведення в життя земельної реформи посувається надзвичайно кепсько», — говорилося і в «Резолюції Всеукраїнської наради про партійну роботу на селі» від 18 серпня 1920 року.
20 жовтня 1920 року І Всеукраїнський з'їзд незаможників вирішив: «...Куркульське господарство повинно бути ліквідоване, як і поміщицьке. Землю у куркуля треба відібрати, його будинок використати для суспільних потреб, його мертвий інвентар передати на прокатний пункт, його племінну худобу звести на злучний пункт або передати найбіднішим селянам, а самого куркуля треба з села вигнати».
Теорія у більшовиків завжди мала бути нерозривною з практикою. Так навчав їх Ленін. Отож і на цей раз: «В Овідіополі незаможні селяни ухвалили організувати сільгоспартіль із 94 родин, більшість котрих не має коней та приладдя. Комнезамож (комітет незаможників – авт.) ухвалив одібрати у куркулів зайві приладдя і перевезти в артіль... Комнезамож узяв на облік всю солому в куркулів для забезпечення на зиму лікарні, дитсадка та інших установ» (Орган ЦК КП(б)У газета «Сільська біднота» за 29 жовтня 1920 p.).
Отже, штурм «аграрної Бастилії» почався. А що ж там, де «взяли», тобто примусили чи загітували перейти від одноосібного до колективного господарювання на землі? Невже й справді з’явилося обіцяне-цяцяне «гідне людини матеріальне існування»?
«Мы, нижеподписавшиеся в составе представителя Наркомзема т. Огнева, представителя у(ездного)земотдела т. Епишова, членов артели т. Мовы и т. Попова, по обследовании артели «Труд» (в тодішньому Луганському повіті Донецької губернії — авт.) нашли следующее. Состоит артель из 9 семей, едоков 99, трудоспособных 61. Земли 200 десятин. Артель имеет 16 волов, 5 лошадей, 9 плугов, 8 букеров, 8 косарок, 7 сеялок, 9 веялок, 9 борон, 9 бричек. Артелью взято посевного материала от уземотдела на 1921 год пшеницы 45 пуд., ячменя 171 пуд, кукурузы 30 пуд., подсолнуха 5 пуд., льна 3 пуда. Посев на 1921 год — пшеницы 18 десятин, ячменя 21 дес., кукурузы 20,75 дес., проса 3,5 дес., бахчи 3,5 дес., гречихи 0,5 дес.
Урожай снят в 1921 году пшеницы 36 пуд., ячмень погиб от засухи, овес погиб, просо погибло, гречиха погибла, картофель — возвращены семена, льна 6 пуд. Получено от урожая 280 пуд. соломы, половы 100 пуд., сена около 750 пуд. 20 августа 1921 года».
Не зібрали й посіяного. Та й вирощене, як видно з документів, було віднято. Перевага, отже, «нових форм землеробства» над «віджилими» виявилася химерною. Даремно «нижеподписавшиеся» пеняли на посуху. 15 червня 1921 року голова Полтавського губвиконкому Я. Дробніс був відвертішим у розмові з секретарем Раднаркому УСРР К. Ахматівим, секретний запис якої зберігся в архівах: «...Затянувшаяся продразверстка пагубно отразилась на уборке хлеба. Крестьянство... нашим призывам не верит. Есть случаи выжигания посевов...».
Модально кажучи, так би мовити. Бо недовіра селян не обмежувалася «выжиганием посевов». Продовжувалася масова боротьба з примусовою комунізацією та продподатками-продрозкладками і реквізиціями з продзагонами. Після того як у Німеччині спалахнула революція й німецько-австро-угорські війська залишили окуповану за Брестським перемир’ям Україну, більшовики, розтоптавши свої брестські обіцянки-цяцянки «вічної доброзичливості та добросусідства», знову взялися відвойовувати й заново окуповувати щойно звільнену Україну, яка, сподівалися, «накормит пролетариат Москвы и Питера». Отож на захоплену Україну зразу «поклали» кратно більші «норми» реквізиції продовольства, ніж на внутрішні губернії Росії. Ті «наряди» до кожного двору прирікали на голод українських селян, вже й так обжертих німцями, австрійцями та мадярами. Таке лихе здирництво «страшних-старших братів» на чолі з Леніним не могло обійтися без рішучого спротиву селянства. Розпорошені по Україні повстанські загони на початку 1919 року об’єдналися в чималі селянські армії під орудою Симона Петлюри, Нестора Махна, Григор’єва, Зеленого та дюжини інших отаманів. Очолювані ними армії та загони були сповнені рішучості відстояти споконвічну мрію про кращу долю свого села, краю і всього народу – захистити і забезпечити виконання «программы своей аграрной революции: крестьянам – земля, свободная торговля, свободно избираемые Советы «без москалей, большевиков и жидов» ... Всех их надо гнать с Украины» («Государство против своего народа». М. 1999.). Взимку 1920 – 1921 рр. масові селянські повстання досягли зеніту. За наведеними з процитованого видання підрахунками самих «чекістів», у травні 1919 року в Київській, Чернігівській, Полтавскій губерніях та околицях Одеси спалахнуло близько ста повстань селян, а за половину липня – понад двісті, у яких взяли участь декілька сотень тисяч селян. (Армія отамана Григор’єва: майже 20 000 бійців переважно з-поміж бунтівних учорашніх червоноармійців-хліборобів, 50 гармат, 700 кулеметів - звільнила від більшовиків і продзагонів Черкащину, Херсонщину, Миколаївщину, Одещину, деякі інші регіони. Майже 20 000 партизан отамана Зеленого звільнили й утримували ледь не всю Київську губернію, крім багатолюдних міст. Ще чисельнішою й авторитетнішою була армія 28-літнього «батька» Махна, в якій влітку 1920-го налічувалося приблизно 15 тисяч піхоти, 2500 кавалеристів, сотні поставлених на тачанки кулеметів, десятки гармат, кілька бронепоїздів (хоча, судячи навіть з протяжності фронтів оборони зайнятих територій, махновців було значно більше – кажуть, 70 000!). Крім віднятої в окупантів зброї та природньої відваги, махновці мали прийняту весною 1919 року в Гуляй-Полі на з’їзді селянських, повстанських і робітничих делегатів «водночас анархістську, соціальну та національну програму». Махновці обстоювали невтручання будь-якої влади у селянське життя-буття на підвалинах самоуправління вільно обраних Рад без податків, продрозкладок, продзагонів і реквізицій, без більшовицької «комісарократії і чекістів»).
Тисячі окремих селянських загонів і згуртованих в армії вчинили такий потужний спротив більшовикам, що захитався їхній режим, і в травні 1920 року Ленін відрядив Дзержинського у столицю УСРР місто Харків начальником тилу Південно-Західного фронту. За два місяці цей кривавий «лицар революції» створив 80 спецзагонів ВОХРи (військової охорони) з кавалерією та авіацією для вистеження, переслідування і бомбування «крестьянских бандистских гнезд» в лісах і непокірних селах. Сподівався за три місяці покінчити з партизанським рухом і заволодіти українським хлібом. Та запеклий опір карателям-«заготівельникам» навіть посилився і чинився два з половиною роки, до осені 1922-го, а місцями (Холодноярська республіка) – й довше. Визвольна війна українців з російськими окупантами-колонізаторами «обійшлася» у мільйони жертв, не лише застрелених, зарубаних і повішених, а й зумисно виморених і люто придушених першим штучним голодом.
Наведене вище зізнання «полтавця» Дробніса підтверджене і в протоколі засідання 16 червня 1921 року Миколаївської губернської продовольчої наради: «...цифру налога в 14 млн. пуд. ...земорганы считают чрезмерной, настаивая на... 3 млн. пуд.». З чим через тиждень згодився і Миколаївський губвиконком:
«Налицо во всей губернии имеется 1 млн. пуд. зерна (16 000 тонн – авт.). Новых поступлений ожидать нельзя. Центр требует в июне от нашей губернии 1 млн. 575 тыс. пуд. зерна (25 200 тонн – авт.). 500 тыс. пуд. (8000 тонн – авт.) уже отправлено. Нужно отправить (в Росію – авт.) еще 1 млн. пуд. ...Если опродкомгуб это выполнит, то снабжение губернии становится угрожающим. Остаются... без снабжения две дивизии и все население губернии».
Навіч, отже, перспектива голоду. Та губвиконком усупереч здоровому глузду «постановил: продолжать форсированный вывоз зерна в Центр...».
Як і вимагала Москва, 14 липня 1921 року політбюро ЦК КП(б)У теж підпряглося: «Слушали: ...16. Об отправке хлеба на Север (телеграмма т. Ленина). Постановили: а) ежедневно грузить для Севера: Киев — 10 вагонов, Полтава — 20, Запорожье — 7, Николаев — 5, Одесса — 5, Чернигов — 3 вагона. Секретарь ЦК КП(б)У Д. Лебедь».
Через два тижні, 29 липня, політбюро ЦК КП(б)У знову повертається до цього питання: «...Общее положение России в прямом смысле слова грозное, и мы во что бы то ни стало должны дать Северу (Росії – авт.) 60 млн. пуд.».
Де взяти, як і від чийого рота відняти хліб? Нема питань.
«Совет Труда и Обороны постановляет: 1. ...при первых же противодействиях сбору продналога... немедленно применять самые решительные меры принудительного характера, вводя в упорствующие деревни и селения (України — авт.) воинские части, немедленно направляя туда выездные сессии ревтрибуналов и строжайше карая упорствующих. 2. ...воинских частей... снабжение возлагать на сельские общества в полной норме боевого пайка...
Председатель СТО В.Ульянов (Ленин).
Секретарь СТО Л.Фотиева».
Отже, Ленін як принциповий противник організації суспільного врятування голодуючих Поволжя поготів не переймався нуждами українців. Навпаки, розпорядився не лише до цурки оббирати, а й об’їдати села окуповуваної «Хохляндії». Ще 1 лютого 1920 р. Ленін напучував Троцького: «...Пусть, если это необходимо, погибнут тысячи людей, но страна (більшовицький режим – авт.) должна быть спасена».
По хліб в Україну рушила й «школа комунізму» — профспілка. Всеросійське робсільпродбюро («робітничо-селянське» продовольче бюро – авт.) при ВЦРПС (Всеросійській Центральній Раді Професійних Спілок) вирішує: «В связи с постановлением СТО... на Украину должно быть отправлено 8000 человек в составе воендружин — численностью 150 человек каждая». Понад півсотні здирницьких продзагонів-обжер!
3 вересня 1921 року з Москви в Харків прибув заступник наркома продовольства РСФРР М. Фрумкін і повідомив членам політбюро ЦК КП(б)У «о размерах государственного хлебного фонда Украины и о количестве хлеба, которое Украина обязана дать России». Спочатку, нагадав прибулець, більшовики довели Україні 152 млн. пудів (2 млн. 432 тис. тонн – авт.) продподатку, потім зглянулися й знизили до 128 мільйонів, а тепер сподіваються одержати хоча б 70 — 100 млн. пудів. Поки ж що, зажадав М.Фрумкін, «...Украина обязана дать России как минимальное ...30 млн. пудов» (48000 тонн – авт.).
«...Даже в ущерб собственному снабжению...» — слухняно відкозиряло політбюро ЦК КП(б)У і зобов'язало уряд «усилить работу выездных сессий ревтрибуналов... в случаях не только массовых, но и единичных отказов выполнения налога».
Обмовка зайва. Хліб і без спонукання вимітався із засіків. В хати приходив голод. Селяни почали світ за очі розбігатися з-під комуністичних «сонць», «лун», з «мурашників», «раїв» і «малинових островів». «Некоторые бедные семейства (отец, мать) бросают детей, которые ходят по соседям и валяются по улицам, а сами уезжают в хлебные губернии». (3 доповідної Катеринославського губкому від 21 жовтня 1921 року Наркомпродукту УСРР). Подібні повідомлення надходили в Наркомпродукт і з решти областей чи, як тоді ще звали, губерній. Наркомпродукт (Народний комісаріат продовольства – авт.) рапортував вище:
«Полтавский опродкомгуб. Уклонение от уплаты налога отмечается у низших (себто найбідніших — авт.) плательщиков. ...борьба ведется с помощью ревтрибов (революційних трибуналів — авт.). Ревтрибы приговаривают (селян – авт.) к конфискации земли, имущества. ...Борьба ведется с помощью троек, заградпостов, ... базары закрыты... в Зеньковском, Константиноградском, Пирятинском уездах. Вооруженная сила применяется только в Константиноградском уезде в виде демонстрации.
Екатеринославский опродкомгуб. Уклонение от уплаты налога наблюдается в неурожайных районах Екатеринославского, Верхнеднепровского, Ново-Московского уездов... В с. Новониколаевке-второй Криворожского уезда сессией ревтриба разобрано дело по обвинению 24 граждан в уклонении от уплаты продналога; часть обвиняемых присуждена к условному заключению в концлагерь(!) на 2 года с уплатой полуторного налога, 3 человека — на 1 год с заключением под стражу в концлагерь». (Перші концтабори з’явилися не в гітлерівській Німеччині у 1930-ті, а в більшовицькій РСФРР на початку 1920-х).
«Запорожский опродкомгуб. Сессии ревтрибов выехали... во все уезды... В Запорожском у.(езде) осужден 21 человек... на срок от трех месяцев до одного года с конфискацией всего имущества. Издано распоряжение по губернии (Катеринославській – авт.) о воспрещении торговли хлебом лицам, не выполнившим продналог... Комнезаможи не разрешают вывозить из села ни фунта зерна... Настроение продмилиции хорошее.
Николаевская губерния (Миколаївська обл. – авт.). В Днепровском уезде наблюдается приезд из Крыма вооруженных мешочников на автомобилях, зачастую с пулеметами. По Владимирской вол.(ости) Херсонского уезда, в Злынском районе Елисаветградского у.(езда), в Новороссийском районе Николаевского у. замечается мелкий бандитизм....Во Владимирском районе...убито 7 чекистов и милиционеров. ...В каждом уезде работает по две-три комиссии (так званих ревтрибуналів — авт.)... 15 человек приговорены... к уплате двойного налога. Три должностных лица за бездействие приговорены к двум годам заключения, один — ...за агитацию против продналога — к трем годам заключения... В Елисаветградском, Николаевском уездах применялась вооруженная сила».
Штраф, контрибуція, конфіскація, концтабір, багнет і куля були найнадійнішими знаряддями для стягування продподатку, найефективнішим методом хлібозаготівель. 5 листопада 1921 року Українська Економічна Рада заслухала питання про застосування збройних сил у Подольській (сучасні Хмельницька та Вінницька області) губернії і постановила:
«Предложить военкомандованию либо использовать конный корпус для проведения прод(овольчої)кампании.., либо дать 2000 винтовок для вооружения прод(овольчої)милиции...».
Селяни чинили опір. 12 листопада 1921 року Донецький опродгуб інформує Наркомпрод УСРР: «...Недовольство населения налогом ...крайнє тяжелое, особенно в Старобельском, Мариупольском, Юзовском уездах. В Лисичанском районе... бандиты (селянські загони збройного спротиву більшовицькому розбою – авт.) терроризируют продработников, уничтожают списки налогоплательщиков, ведут агитацию против налога, разоряют ссып(ные)пункты. В Луганском уезде замечена петлюровская агитация... банды разодеты в малороссийские костюмы (в українські шаровари, вишиванки й кожухи?– авт.), говорят на украинском языке... Продсессии ревтрибов (продовольчі сессії революційних трибуналів – авт.)... по всей губернии, помимо них функционируют продсессии и особ(ые)сессии нарсудов. В Таганрогском у.(езде) судили 25 человек... в Шахтинском у. (повіт етнічних українців – авт.) по приговору ревтриба расстреляно 4 человека... Закрыты рынки в семи районах Таганрогского у. (повіт етнічних українців — авт.)... Вооруженная сила применяется для охраны продналогинспектуры.., ссыппункты объявлены на военном положении».
Прибулі з Росії і доукомплектовані у зрусифікованих українських містах переважно зайдами-чужинцями і перевертнями-колаборантами продзагони поводились у селах наче загарбники в завойованих колоніях і на окупованих територіях. Відповідним чином їх інструктували. Вознесенський повітовий особпродком (особливий продовольчий комітет одного з повітів Миколаївщини), приміром, дав таку настанову підлеглій йому військовій команді:
«Взять в каждой волости от 15 до 25 человек заложников из кулацкого и середняцкого населения. В случае, если какое-либо село отказывается дать подписку о круговой ответственности или же, дав подписку о выполнении продналога в 48-часовой срок и по истечении продналог не будет выполнен, такие села будут объявлены врагами Советской власти. Половина заложников будет судима вплоть до высшей меры наказания — расстрела, после чего будет взята новая группа. Весь зерно-хлеб и зерно-фураж ...конфискуется».
Таку орієнтацію визнали, мабуть, недостатньою, бо через два дні, 27 листопада 1921 року, згаданий повітособпродком дав ще суворіший наказ про повний параліч «ворожих» сіл: «6. Всякий выезд и въезд в эти села (оголошені ворогами — авт.) строго воспрещается до выполнения налога и прекращается свободный хозяйственный оборот».
Блокади, репресії і терор у селах прикривалися ширмою піклування про голодуючих Поволжя, а насправді більшовики прагнули збройно і штучним голодом придушити опір українського селянства і будь-що втримати свою ще досить хитку владу. Голова Полтавського губвиконкому Я. Дробніс, приміром, заявив на нараді, що відбулася 4 грудня 1921 року:
«Велико бедствие, постигшее Поволжье... И поэтому... рабоче-крестьянское правительство забило в набат и привлекло все силы страны для... помощи Поволжью (Ленін був категорично проти організованої допомоги, щоб підірвати у голодуючих віру в Бога і довіру до церкви – авт.) ... Необходимо 80 млн. пуд. ...Мы проделали... колоссальную работу...» (по витрушуванню і конфіскації хліба — авт.). Хоча Полтавщина і Харківщина, зокрема Кобеляки та Конград, за визнанням Я. Дробніса, вже теж голодували, він звелів «готовить помощь, продовольственную, семенную» начебто для Поволжя.
 
  Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12